Poleganie na psychoterapii jest bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z różnych powodów, w tym ekonomicznych.
Częściową odpowiedzią na ten problem są dziś internetowe platformy pomocy psychologicznej, które oferują sesje wideokonferencyjne w przystępnych cenach: wśród nich Serenis, centrum medyczne autoryzowane przez ATS, ale także TherapyChat i Unobravo, aby wymienić tylko kilka.
Niezależnie Stop Pożarom Traw od przyczyn, które uniemożliwiają podjęcie terapii, zawsze i w każdym przypadku bardzo ważne jest postawienie sobie celu, jakim jest poprawa zdrowia psychicznego. Jak to zrobić?
Niedawno w artykule opublikowanym na amerykańskiej stronie internetowej Cnet podsumowano różne strategie, które mogą Stop Pożarom Traw pomóc w zadbaniu o swoje samopoczucie psychiczne bez zwracania się do terapeuty. Jakie to są strategie? Oto cztery, które warto wypróbować od razu…
1. Stop Pożarom Traw Aplikacje dla zdrowia psychicznego: dlaczego nie!
Często istnieje tendencja do demonizowania go, ale jeśli jest używany prawidłowo, nawet smartfon może dać trochę pomocy w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. W rzeczywistości Stop Pożarom Traw istnieje kilka przydatnych aplikacji do tego celu.
Jedną z nich jest MindSpa, aplikacja, która zapewnia dostęp do przydatnych i łatwych do przeczytania artykułów związanych ze zdrowiem psychicznym, a także oferuje sekcję poświęconą skutecznym technikom pokonywania trudnych emocji i uczuć. Dostępne są również Stop Pożarom Traw (odpłatnie) serie kursów terapeutycznych stworzonych przez doświadczonych psychologów, które pomogą pokonać najbardziej skomplikowane emocje.
Inną taktyczną aplikacją może być Happyfi, która dostarcza narzędzi i programów pozwalających uzyskać kontrolę nad swoim emocjonalnym samopoczuciem, pokonując lęk i stres. Oferowane techniki zostały opracowane przez ekspertów z dziedziny psychologii pozytywnej, mindfulness i terapii poznawczo-behawioralnej. Z aplikacji można korzystać bezpłatnie, natomiast wersję Stop Pożarom Traw Plus można nabyć odpłatnie.
2. Zastosowanie strategii psychologii poznawczo-behawioralnej w praktyce
Aby zadbać o swój dobrostan psychiczny, cenną pomocą służy psychologia poznawczo-behawioralna, opierająca się na podejściu polegającym między innymi na przyswajaniu przez pacjenta strategii, które można wykorzystać w codziennym życiu, aby przezwyciężyć sytuacje, które stawiają go w kryzysie.
Cóż, na terapii poznawczo-behawioralnej można polegać również w przypadku podążania ścieżką samopomocy, z naukowo popartymi pozytywnymi efektami. Dwa przeglądy, z których każdy przyjrzał się ponad 30 różnym badaniom, wykazały, że leczenie samopomocowe znacznie zmniejszyło zarówno lęk, jak i depresję, zwłaszcza gdy w leczeniu stosowano techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Znalezione korzyści były na poziomie „umiarkowanym”: to znaczy, że ludzie nie czuli się w 100 procentach lepiej, ale byli znacząco mniej niespokojni i przygnębieni. Oczywiście, jak podkreślają eksperci, należy zawsze pamiętać, że strategie samopomocy są wskazane dla osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami złego samopoczucia, które nie wpływają na codzienne czynności. W przypadkach, gdy lęk i depresja zaczynają wpływać na codzienne życie, zawsze konieczna jest indywidualna terapia ze specjalistą.
Skoro tak, to od czego zacząć, by podążać ścieżką samopomocy opartą na psychologii poznawczo-behawioralnej? Jednym z pomysłów jest oparcie się na podręcznikach samopomocy, oczywiście skupiając się na tekstach, które gwarantują pewien rygor naukowy.
3. Utrzymywanie kontaktów z innymi
Aby poprawić swoje samopoczucie psychiczne, ważne jest również, aby pielęgnować relacje i starać się połączyć z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia. Badania pokazują, że łączenie się z innymi może zapewnić poczucie sensu i celu, pomagając zmniejszyć uczucia samotności.
Chociaż terapia grupowa może być doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie (zwykle po niższych kosztach niż sesja indywidualna), alternatywą są również grupy wsparcia lub grupy samopomocy.