Podsumowanie maratońskiego weekendu

36. PZU Maraton Warszawski rozpoczął się w sobotę startem rywalizacji wózków Hand-bike. Rafał Wilk, dwukrotny złoty medalista paraolimpiady z Londynu oraz mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas, nie miał sobie równych i zgodnie z oczekiwaniami jako pierwszy dotarł do mety. Pokonał dystans 42 km 195 m w czasie 1:17:55. W sobotę zostały rozegrane również mecze koszykówki i rugby na wózkach.

27 września odbyły się też, po raz pierwszy w historii maratonu warszawskiego, Biegi dla Dzieci - „Mali Bohaterowie Narodowego”. Najmłodsi wystartowali w kilku kategoriach wiekowych na różnych dystansach od 100 do 1500 m. Na linii startu na płycie Stadionu Narodowego zmierzyły się m.in. Bąble, Krasnale, Urwisy czy Nastolatki, dopingowane przez swoich rodziców, opiekunów oraz rodzeństwo. Widząc uśmiechnięte twarze Małych Bohaterów Narodowego możemy śmiało założyć, że za kilka lat będziemy mogli zobaczyć ich na linii startu Biegu na Piątkę, a w kolejnych latach być może także na dystansie maratońskim.

W niedzielę 29 września, punktualnie o godz. 8:40 i 21 sekund rozpoczęła się rywalizacja kobiet. Dokładnie o tej porze na warszawskie ulice wyruszyły najlepsze zawodniczki uczestniczące w imprezie. 19 minut i 39 sekund przed mężczyznami, gdyż tyle wynosi różnica między średnią czasów uzyskanych przez trzech najlepszych mężczyzn i trzy najszybsze kobiety podczas 35. PZU Maratonu Warszawskiego. Startując wcześniej, kobiety miały wyrównane szanse w rywalizacji o nagrodę specjalną - Volvo V60 T3.

O 9:00 na strzał startera – funkcję tę pełnił prezes PZU SA Andrzej Klesyk - wyruszyli wszyscy pozostali uczestnicy maratonu. Kiedy maratończycy znaleźli się na trasie, na starcie Biegu na Piątkę ustawiło się 3100 biegaczy, a wśród nich zwycięzca ubiegłorocznego 35. PZU Maratonu Warszawskiego, srebrny medalista mistrzostw Europy w Zurychu, Yared Shegumo. Nie sprawił kibicom zawodu – zameldował się na mecie jako pierwszy, pokonując dystans 5000 m w czasie 00:14:20. W Biegu na Piątkę wystartowali również przedstawiciele mediów m.in. Beata Sadowska, Agnieszka Szulim czy Kasia Kępka.

Rywalizacja sportowa na trasie warszawskiego maratonu od pierwszych kilometrów była równie emocjonująca, jak w rozgrywanym równolegle biegu w Berlinie, gdzie Dennis Kimetto ustanowił rekord świata kończąc bieg z czasem 2:02:57. W Warszawie pierwszy mężczyzna osiągnął na półmetku czas 01:03:40 i wiele zapowiadało na to, że pobije nie tylko rekord trasy, ale - być może - będzie to najlepszy wynik maratonu w Polsce. Ostatecznie zwycięzcą 36. PZU Maratonu Warszawskiego został faworyt, Victor Kipchirchir – reprezentant Kenii, który w marcu tego roku wygrał 9. PZU Półmaraton Warszawski. Doping kibiców dla Victora pokonującego ostatnie metry na płycie Stadionu Narodowego był wprost niewiarygodny. Kenijczyk przekroczył linię mety w czasie 02:09:59 i zdobył nagrodę specjalną Volvo V60 T3. Najszybszą kobietą została reprezentantka Ukrainy Svitlana Stanko, która pokonała dystans 42 km 195 m w czasie 02:33:04.

Wspaniała niespodzianka czekała również na 1800. zawodnika na mecie - specjalna nagroda w postaci przejażdżki zabytkowym samochodem Volvo 1800, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych aut w historii motoryzacji.
Przez cały weekend zawodnikom wszystkich biegów towarzyszył niesłabnący doping kibiców! Nie zabrakło też fantastycznej oprawy muzycznej. Biegaczy wspierali niezawodni muzycy z DRUM POWER BAND. Na trasie usłyszeliśmy też Drumbastic, SHO i Strefę Rytmu, a siły na ostatnich kilometrach przed metą dodawało uwielbiane przez maratończyków Pogotowie Energetyczne oraz cheerleaderki.

Wyjątkowe wyróżnienie spotkało organizatora 36. PZU Maratonu Warszawskiego – Prezesa Fundacji „Maraton Warszawski” – Marka Troninę, który został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi. To już kolejna nagroda, którą uhonorowano Fundację oraz jej przedstawicieli. W ubiegłym roku 35. PZU Maraton Warszawski otrzymał nagrodę 79. edycji plebiscytu Przeglądu Sportowego w kategorii Masowa Impreza 2013 roku. Jak powiedział Marek Tronina: „Na całym świecie rozgrywanych jest wiele maratonów, jedne są bardziej, inne mniej prestiżowe. Warszawski jest wyjątkowy, bo robiony z pasją przez ludzi i dla ludzi. Każdy element imprezy jest tak dopracowany, aby każdy uczestnik czuł się gościem i wiedział, że ten maraton jest robiony właśnie dla niego.”

Podczas podsumowania dotyczącego 36. PZU Maratonu Warszawskiego nie można nie wspomnieć o wspaniałej postawie wszystkich uczestników maratonu – ogromnej rzeszy biegaczy. Nowa trasa, doskonała praca wolontariuszy podających napoje, dodający otuchy, doping tysięcy kibiców wzdłuż całego dystansu oraz muzyczne wsparcie pozwoliły  uzyskać wiele rekordów życiowych i świetnych wyników.

36. PZU Maratonu Warszawski to oprócz rywalizacji sportowej świetna okazja do wspólnej zabawy. Na płycie Stadionu Narodowego obok mety zawodów rozstawionych zostało wiele stanowisk z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. PZU zapraszało zgromadzonych kibiców i zawodników do specjalnej strefy, w której można było zrobić badania profilaktyczne, poćwiczyć z instruktorem na siłowni, czy przygotować plakat do kibicowania maratończykom. Na płycie stadionu znajdowała się także strefa zabaw dla dzieci. W piątek i sobotę odbywały się również Targi EXPO Sport&Fitness oraz seminaria biegowe.


Dziękujemy zawodnikom, którzy dali z siebie wszystko na treningach i na trasie maratonu! Dziękujemy kibicom i warszawiakom, których entuzjazm sprawił, że 36. PZU Maraton Warszawski na długo pozostanie pełnym pozytywnych emocji wspomnieniem! Dziękujemy  wszystkim sponsorom, partnerom i patronom medialnym za życzliwe wsparcie!

Oto klasyfikacja zwycięzców

Maraton Hand-bike:

Mężczyźni:
1.    Rafał Wilk – (PL) Start Szczecin - 1:17:55
2.    Krystian Giera – (PL) GTM-DSS Kraków - 1:22:18
3.    Zbigniew Wandachowicz – (PL) Start Szczecin - 1:24:08.

Kobiety:
1.    Anna Oroszova- (SK) -  1:37:09
2.    Monika Pudlis – (PL) IKS Smok Orneta - 1:42:56
3.    Katarzyna Goncerz – (PL) Start Bielsko - 1:46:05.

36. PZU Maraton Warszawski:

Mężczyźni:
1.    Victor Kipchirchir – Kenia – 02:09:59
2.    Jonathan Yego Kiptoo -Kenia - 02:10:58
3.    Benson Oloisunga – Kenia - 02:11:26

Kobiety:
1.    Svitlana Stanko – Ukraina - 02:33:04
2.    Hellen Mzembi Musyoka – Kenia - 2:35:58
3.    Worksnesh Biru Tola – Etiopia - 2:36:24

Bieg na Piątkę:

Mężczyźni:
1.    Yared Shegumo – (PL) AZS AWF Warszawa - 00:14:20
2.    Artur Kern – (PL) MKS Unia Hrubieszów - 00:14:35
3.    Bartosz Nowicki – (PL) MKL Szczecin - 00:14:53

Kobiety:
1.    Karolina Pilarska – (PL) WKB Meta Lubliniec - 00:17:08
2.    Izabela Zaniewska – (PL) KS Podlasie Białystok - 00:17:34
3.    Anna Gosk – (PL) KS Podlasie Białystok - 00:18:10

Galeria zdjęć jest dostępna pod poniższym linkiem:

https://pzumaratonwarszawski.com/36-pzu-maraton-warszawski-w-obiektywie