2005

Statystyki
 

Oficjalna nazwa: XXVII MARATON WARSZAWSKI
Data: 18 września 2005
Bieg ukończyło: 1689, w tym 106 (6,28%) kobiet
Zwycięzcy:

 

Mężczyźni:

1.Grzegorz Gajdus (Oleśnica) 2:14:50 (rekord trasy)
2.Richard Rotich (Kenia) 2:15:17
3.Reuben Toroitich (Kenia) 2:15:56

Kobiety:

1.Nina Kolyasewa (Rosja) 2:34:53 (rekord trasy)
2.Elena Mazowka (Białoruś) 2:37:48
3.Małgorzata Jamróz (Warszawa) 2:38:28
 

Rezultaty: Czas środkowego zawodnika - 3:55:59
Obcokrajowcy: Obcokrajowcy: 127 (7,52%), w tym z Niemiec i Wielkiej Brytanii - po 30, USA - 13, Ukrainy - 9, Białorusi - 8, Hiszpanii - 6, Francji - 5, Holandii i Łotwy - po 4, Belgii i Kanady - po 3, Austrii, Czech i Kenii - po 2, Danii, Panamy, Rosji, Szwajcarii, Szwecji i Włoch - po 1.

 


Relacja

 

W roku 2005 Polska oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej. A Maraton Warszawski po raz pierwszy pobiegł ulicą Marszałkowską. Aby tak się jednak stało konieczny był podpis samego wiceprezydenta miasta. Był nim wtedy obecny prezes TVP - Andrzej Urbański.  Zmiana trasy zaowocowała też przeniesieniem miejsca startu w okolice historycznego Placu Zamkowego.

Uczestnicy biegu nie mogli mieć wątpliwości, że impreza nabrała nowego rozpędu. Świadczyła o tym najlepiej liczba startujących - do mety dotarło niemal 1700 osób, czyli blisko dwa razy więcej niż przed rokiem. Trasa pełna była kibiców ze szkół z całej Polski, a miasteczko maratońskie pełne było namiotów sponsorów, wystawców i partnerów medialnych. Zmieniono miejsce finiszu - stał się nim teraz park na Podzamczu, gdzie można było bez trudu pomieścić kilkanaście tysięcy osób.

Wreszcie dopisała pogoda (było słonecznie, ale rześko) i forma czołówki. Wydarzeniem był start rekordzisty Polski w maratonie Grzegorza Gajdusa (który nota bene zadebiutował w maratonie w roku 1980 w Warszawie jako... 13-latek), który równo po 10 latach poprawił dotychczasowy rekord trasy. Jako pierwszy zawodnik w historii Maratonu Warszawskiego pokonał jego trasę poniżej 2 godzin i 15 minut. Rekordem zakończyła się też dość niespodziewanie rywalizacja pań - Rosjanka Nina Kolyaseva jako pierwsza w historii warszawskiej imprezy pokonała barierę 2:35.

Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego w jego przeddzień rozegrano sztafetę maratońską - ekiden. W rywalizacji wzięło udział blisko 80 drużyn, choć początkowo organizatorzy nastawiali się na... 20.

Następnego dnia po imprezie Gazeta Wyborcza zatytułowała swoją relację z imprezy "Piękny bieg". I o to chodziło.

 

Pliki do pobrania


                               

   Medal                       Numer                    Wyniki.xls

 

 

Galeria