2000

Statystyki
 

Oficjalna nazwa: XXII WARSZAWSKI MARATON POKOJU
Data: 7 maja 2000
Bieg ukończyło: Uczestników 587 osób, w tym 16 (2,73%) kobiet
Zwycięzcy:

 

Mężczyźni:

1.Mirosław Plawgo (Oleśnica) 2:15:57
2.Piotr Pobłocki (Tuchola) 2:18:12
3.Dariusz Wieczorek (Warszawa) 2:21:12

Kobiety:

1. Ewa Fliegert (Goświnowice) 2:51:02
2. Karina Szymańska (Wąbrzeźno) 2:53:48
3. Mirella Zięcina (Kraków) 2:56:16
 

Rezultaty: Czas środkowego zawodnika - 3:49:20
Obcokrajowcy: Łącznie - 12 (2,04%), w tym z Niemiec - 5, USA - 3, Białorusi, Estonii, Francji i Łotwy - po 1.

 


Relacja


Rok dwutysięczny był ostatnim rokiem dwudziestego wieku, a nawet drugiego tysiąclecia. Andrzej Wajda dostał Oskara za całokształt twórczości. Z igrzysk w Sydney polscy lekkoatleci przywieźli cztery złote medale: dwa Robert Korzeniowski, a po jednym młociarze - Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski.

Aby ułatwić maratończykom zdobycie minimów olimpijskich PZLA postanowiła rozegrać Mistrzostwa Polski w czasie Maratonu Warszawskiego, który wyjątkowo odbył się na początku maja - jak powszechnie wiadomo upały, które często zdarzają się o tej porze roku, sprzyjają uzyskiwaniu dobrych wyników. Na starcie stanęła cała krajowa czołówka. Jednak tempo nadane w pierwszej części trasy w połączeniu z upałem spowodowało, że większość najlepszych zrezygnowało z biegu. Zwyciężył Mirosław Plawgo, jednak jego wynik nie okazał się wystarczający do wyjazdu na Igrzyska. Wśród pań Karina Szymańska nie wygrała po raz czwarty z rzędu - musiała uznać wyższość Ewy Fliegert. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była Legia Warszawa.

W momencie, kiedy zwycięzcy wbiegali na metę organizatorzy zagapili się i ukradzione zostało większość z przygotowanych medali - wystarczyło ich zaledwie dla pierwszych trzystu zawodników.

Mimo starań organizatorów - na trasie przygotowane było 8000 litrów napojów czyli ponad 10 litrów na startującego - pogoda dała się biegaczom we znaki. Jak stwierdziła dr Małgorzata Zembrzuska, szefowa zespołu zajmującego się opieką medyczną: na trasie zasłabło tylko pięć osób, a jedynie dwie zostały przewiezione do szpitala.

Po raz pierwszy rozegrano także półmaraton. Na mecie w Wilanowie jako pierwsi zameldowali się Białorusin Aleksander Gordiejew i warszawianka Alina Sakwa. We wrześniu zakończono produkcję "maluchów".

 

Pliki do pobrania

                                                                

  Medal                           Numer                        Wycinek                     Plakat                    Wyniki.xls