Trening dla debiutantów

Jeśli nie wiesz, jak przygotować się do maratońskiego debiutu? Zapraszamy do korzystania z naszych planów treningowych. Wybitny trener amerykański Jeff Galloway, autor metody run-walk-run, przygotował plan treningowy, który pomoże Ci dotrzeć do mety maratonu. Pamiętaj - nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku...

Plan Galloway'a

Pamiętaj! Wszystkie treningi należy pokonywać marszobiegiem, wprowadzając przerwy na marsz za każdym razem, gdy domaga się ich organizm. Biec należy wolno – tak, aby móc w czasie biegu/truchtu w miarę swobodnie rozmawiać.

Zapoznaj się z zestawem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z treningiem wg metody Jeffa Gallowaya.

Pytania i odpowiedzi
 


Jeff Galloway to amerykański biegacz i trener. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) i rekordzista Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 mil z 1973 roku z czasem 47.49. Pod koniec kariery zawodniczej zajął się popularyzacją biegania i prowadzeniem treningu amatorów. Ma stała rubrykę w amerykańskim wydaniu miesięcznika Runner's World.


Propaguje metodę treningową polegającą na przeplataniu biegu energicznym marszem. Metoda ta powoduje mniejsze obciążenie kręgosłupa i stawów, może być także polecana ze względów psychologicznych. Sam będąc wyczynowym zawodnikiem podczas długich wybiegań stosował swoją metodę.


Jak sam podkreśla, jest ona przeznaczona nie tylko dla debiutantów. Także osoby biegające na wysokim poziomie amatorskim mogą stosować z powodzeniem metodę Gallowaya. Jeden z maratończyków biegnących w ten sposób uzyskał czas 2.28.