Metody gotowania: gotuj zdrowo, lekko i beztłuszczowo

0

Flavia Rodriguez autorstwa Flavia Rodriguez 10 kwietnia 2020 r. w zdrowym odżywianiu zdrowe, lekkie, niskotłuszczowe metody gotowania Udostępnij na Facebooku Podziel się na Twitterze Przypiąć!

Wybór odpowiednich metod gotowania jest pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli Twoim celem jest zdrowe i zbilansowane gotowanie. W rzeczywistości, aby jeść w zdrowy i lekki sposób, ważne jest nie tylko staranne wybieranie produktów, które składają się na menu, ale także stosowanie odpowiedniego rodzaju gotowania. Dlatego ogólną zasadą jest faworyzowanie metod gotowania, które pomagają:

  • zminimalizować zmiany smaku żywności;
  • ograniczyć utratę właściwości odżywczych;
  • zawierać jak najwięcej dodatku tłuszczu.

W przypadku kuchni, która jest naprawdę zdrowa, zobaczmy, jak najlepiej przyrządzać potrawy i z jakimi garnkami i patelniami.

Lżejsze i zdrowsze metody gotowania

1 – Gotowanie na parze Spożycie kalorii, smak i wartość odżywcza (witaminy i minerały) żywności: wszystko pod kontrolą, jeśli używasz metody gotowania na parze! Jest to bardzo stara technika, rozpowszechniona głównie w kuchni orientalnej i wskazana przede wszystkim do przyrządzania warzyw, ryb i białego mięsa.

Polega na ugotowaniu potraw, umieszczonych na specjalnym perforowanym koszu, za pomocą pary wydychanej z wody lub bulionu znajdującego się w garnku poniżej. W ten sposób danie gotuje się, pochłaniając wilgoć z płynu.

  • Podczas gotowania na parze płyny obecne w żywności nie rozpraszają się, lecz przeciwnie, są zatrzymywane w środku, zachowując w ten sposób wszystkie właściwości odżywcze.
  • Gotowanie na parze umożliwia również gotowanie bez oleju i innych przypraw, które ewentualnie można dodać na surowo.

Wskazówki dotyczące doskonałego gotowania na parze

Możesz gotować na parze za pomocą perforowanego stalowego kosza, bambusowego parowaru typowego dla kuchni azjatyckiej, a nawet elektrycznych parowarów.

Ponadto ważne jest, aby dobrze dozować płyn, który nigdy nie może mieć kontaktu z żywnością w koszyku, ale musi być wystarczający, aby nie wyparował całkowicie przed odpowiednim ugotowaniem. Jeśli chcesz nadać swoim potrawom szczególny zapach, możesz doprawić wodę do gotowania aromatycznymi ziołami lub przyprawami, takimi jak kurkuma czy kardamon.

Metody gotowania: gotowanie

Gotowanie jest jedną z metod gotowania najbardziej odpowiednich do przygotowywania zup i bulionów, ponieważ wiąże się ze znaczną utratą składników odżywczych żywności, które są następnie rozpraszane w wodzie do gotowania.

Dlatego zalecamy, aby nie używać gotowania do gotowania warzyw, aby nie utracić ich cennych składników odżywczych, w szczególności witamin rozpuszczalnych w wodzie, czyli przede wszystkim witamin z grupy C i B.

Metody gotowania: gotowanieGotowanie na grillu

Grillowanie, oprócz tego, że jest zdrowe, jest jedną z najsmaczniejszych metod gotowania: daje mięsu i warzywom lekki wędzony aromat. Ponadto przy tej technice można sobie pozwolić na nieco bogatsze w tłuszcz mięsa, ponieważ wysoka temperatura sprawia, że ​​nadmiar tłuszczu wypływa z mięsa, co sprawia, że ​​potrawa jest lżejsza.

Ten rodzaj gotowania sprawia, że ​​dodawanie tłuszczów i soli nie jest konieczne i pomaga utrzymać niskie spożycie kalorii.

Musimy jednak bardzo uważać, aby nie rozgotować jedzenia, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia niezdrowego jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza mięs (i ogólnie wszystkich produktów spożywczych zawierających aminokwasy i kreatynę), które po wystawieniu na działanie wysokich temperatur (grillowanie i wędzenie) mogą wytwarzać heterocykliczne aminy aromatyczne. Są to cząsteczki genotoksyczne, które powodują modyfikacje DNA, a zatem są związane ze zwiększonym ryzykiem raka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj