10 korzystnych efektów biegania

0

Działanie. 10 korzystnych efektów biegania, o których nie wszyscy wiedzą. Bieganie jest dobre dla zdrowia © Scott Barbour / Getty Images 17 października 2017.

Przez redakcję

Bieganie ma wiele korzystnych efektów. Bieganie jest dobre dla serca, dla mózgu, ale ma też wiele innych mało znanych cech, które zasługują na pochwałę.Dobroczynny wpływ biegania na organizm jest niezliczony. Bieganie, jak wiemy, jest dobre dla umysłu i uwalnia nas od stresu, utrzymuje nas w formie, podkreśla dobry nastrój.

Ale bieganie jest również bardzo skuteczne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób wynikających ze stanów zapalnych. Oczywiście bieganie jest dobre dla serca i całego układu krążenia dzięki pozytywnemu wpływowi na ciśnienie krwi, zwalczanie nadciśnienia i poprawę wydolności serca. Te pozytywne efekty zresztą nie ograniczają się do momentu aktywności fizycznej, ale utrzymują się również po niej i mają pozytywny wpływ na cały nasz styl życia.

  • Przeczytaj także
  • inteligentna lekcja biegania
  • Smart Running Class, odkrywamy na nowo przyjemność biegania nawet w domu
  • Dobroczynne efekty biegania

Bieganie spala kalorie. Bieganie to aktywność, która porusza praktycznie wszystkie mięśnie ciała i pomaga spalić kalorie, ujędrnić mięśnie i wysuszyć ciało. Połączenie 2 lub 3 sesji biegania w tygodniu z lekką i bogatą w owoce dietą jest lekarstwem na wszystko, aby schudnąć i poczuć się lżej.

Bieganie jest aerobową aktywnością fizyczną i wymaga dużego wysiłku fizycznego: przekłada się to na znaczny wydatek kalorii, trudny do osiągnięcia przy innych sportach w tym samym przedziale czasowym. W literaturze zużycie kalorii szacowane jest wzorem: KCal = 1 x przebyty kilometr x kg masy ciała.

Oznacza to, że osoba o wadze 70 kg przebiegająca 5 kilometrów zużywa około 350 kcal (około półmiska makaronu). Oczywiście jest to tylko przybliżony rząd wielkości, ponieważ istnieje kilka czynników, które wpływają na zużycie – ukształtowanie terenu, ekonomia biegania, nachylenie.

Ale to nie wszystko: wzrost spożycia kalorii utrzymuje się nawet w godzinach po treningu.

Bieganie jest naturalnym antydepresantem: stymuluje produkcję hormonów dobrego nastroju. Udowodniono naukowo, że bieganie zwiększa poziom serotoniny, hormonu dobrego nastroju. W niektórych badaniach stwierdzono, że poprawa funkcji poznawczych była powiązana ze wzrostem siły mięśni.

Ale to nie wszystko: wzrost spożycia kalorii utrzymuje się nawet w godzinach po treninguBieganie zmniejsza poziom stresu, a tym samym ułatwia nocny sen. Dobroczynny wpływ biegania na mózg nawet zmniejsza poziom stresu, pomagając zrelaksować się umysłowo, a tym samym sprzyjając nocnemu odpoczynkowi.

Zmniejsza ryzyko chorób serca, infekcji i ciśnienia krwi. Lekarze i naukowcy w różnych badaniach wykazali korzyści płynące z biegania po ciele, posuwając się nawet do udowodnienia zmniejszenia zachorowalności na niektóre nowotwory i zapobiegania osteoporozie.

Ale jest wiele innych pozytywnych efektów biegania, nawet jeśli jest ćwiczonych przez kilka minut dziennie, potwierdzonych ostatnimi badaniami naukowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj