Informacje prasowe

38. edycja PZU Maratonu Warszawskiego wystartuje w tym roku z jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych lokalizacji stolicy: spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi 200-lecie swojego istnienia. Meta biegu będzie zlokalizowana na Wisłostradzie przy Parku Fontann. Będzie to jednocześnie wielki powrót tego miejsca na trasę królewskiego biegu.

Tradycyjnie bieg skupiać się będzie na najpiękniejszych oraz historycznych punktach Warszawy, czego ukoronowaniem jest tegoroczna lokalizacja startu i mety.

Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego zawodnicy ruszą spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to oczywiście związane z 200. rocznicą powstania warszawskiej uczelni.

Po pokonaniu pierwszych kilometrów Traktem Królewskim aż do Placu Na Rozdrożu zawodnicy pobiegną ulicą Puławską na Ursynów, zbiegną w okolice Świątyni Opatrzności Bożej, by w okolicach półmetka znaleźć się w Łazienkach Królewskich. Następnie Mostem Świętokrzyskim przeprawią się na prawy brzeg Wisły, gdzie biegnąc obok ZOO i przez centrum Pragi Północ dotrą do Mostu Gdańskiego. Stamtąd uczestnicy Maratonu Warszawskiego po raz pierwszy od ponad ćwierć wieku skierują się na Plac Wilsona, by po obiegnięciu Kępy Potockiej i minięciu Cytadeli dotrzeć do mety. Ta – po ośmioletniej przerwie – wraca w okolice Parku Fontann u podnóża Nowego Miasta.

Oto szczegółowy przebieg trasy.

Spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego biegacze wyruszą traktem Królewskim w kierunku „Palmy” przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Plac na Rozdrożu aż do Placu Unii Lubelskiej. Następnie pobiegną ul. Puławską, Domaniewską, Nowobukowińską, Rolną i Al. Wilanowską w kierunku Ursynowa. Na Ursynowie pobiegną Al. KEN, ul. Gandhi, Rosoła i Płaskowickiej. Później skręcą w ul. Kokosową, Orszady i znajdą się w Wilanowie, gdzie pobiegną ulicami: Prymasa Agusta Hlonda i Al. Rzeczypospolitej w kierunku ul. Sobieskiego. Kolejnymi punktami na trasie będą: Al. Wincentego Witosa, Czerniakowska i ul. Gagarina przy Łazienkach Królewskich. Następnie maratończycy pobiegną przez Łazienki oraz Agrykolę do ul. Myśliwieckiej i Rozbratu. Miną Muzeum Narodowe, ul. Kruczkowskiego, potem skręcą w Tamkę, następnie w ul. Zajęczą i mostem Świętokrzyskim pobiegną na drugą stronę Wisły. Tam pobiegną wzdłuż rzeki Wybrzeżem Szczecińskim oraz Wybrzeżem Helskim, a potem ulicą Ratuszową
i Namysłowską. Skręcą w lewo w ul. Szarzyńskiego, dobiegną do ronda, a następnie wbiegną na Most Gdański. Potem fala maratończyków popłynie ul. Słomińskiego, Międzyparkową i Bonifraterską. Następnie pobiegną ul. Muranowską i gen. Andersa w stronę Żoliborza. Tam pobiegną ulicą: Mickiewicza, miną Pl. Wilsona i wbiegną w ul. Krasińskiego. Następnie będzie ich można zobaczyć na ul. Gwiaździstej. Przy 37 km zawrócą i pobiegną Wisłostradą aż do Wybrzeża Gdańskiego, gdzie będzie czekała na nich meta i tłum kibiców.

Tegoroczna trasa 38. PZU Maratonu Warszawskiego jest bardzo szybka i idealna na bicia życiowych rekordów.

38. PZU Maraton Warszawski pobiegnie ulicami stolicy 25 września 2016 roku. Zapraszamy serdecznie!

WWW: http://pzumaratonwarszawski.com

ZAPISY: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/

W sobotę 26 września, w ramach 37. PZU Maratonu Warszawskiego zapraszamy wszystkie dzieci do uczestnictwa w wyjątkowych biegach dziecięcych: Młodzi Bohaterowie Narodowego. Do zabawy zapraszamy dzieci nawet z rocznika 2014 oraz nastolatki! Niezwykła atmosfera Stadionu sprawi, że Młodzi Bohaterowie poczują sportowy klimat tego miejsca i odkryją, że aktywne spędzanie czasu może być świetną zabawą. Każdy mały zawodnik otrzyma prawdziwy numer startowy, a na mecie będzie czekał na niego medal. W czasie biegu dziećmi zajmą się animatorzy. Rodzice będą mogli dopingować dzieci na trasie oraz czekać na swoje pociechy na mecie.

Młodzi Bohaterowie Narodowego pobiegną na następujących dystansach:
– Bieg Bąbla (2012 i młodsi) dystans: 100m, godzina 11:00
– Bieg Krasnala (2010-2011), dystans: 200 metrów, godzina 12:00
– Bieg Smyka (2008-2009), dystans: 200 metrów, godzina 13:15
– Bieg Urwisa (2006-2007), dystans: 400 metrów, godzina 14:30
– Bieg Juniora (2004-2005), dystans: 750 metrów, godzina 16:00
– Bieg Małolata (2002-2003), dystans: 1500 metrów, godzina 17:00
– Bieg Nastolatka (1999-2001), dystans: 1500 metrów, godzina 17:30

Opłata startowa: 25 zł

Zapisy: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/

Dodatkowo 26 i 27 września, na promenadzie zewnętrznej na Stadionie Narodowym odbędzie się także wielobój sprawnościowy dla dzieci. Udział w wieloboju jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Po ukończeniu wieloboju każdy uczestnik otrzyma upominek.

To będzie wielki bieg. Nie tylko dlatego, że maratoński weekend będzie imponował frekwencją i ilością imprez towarzyszących. 27 września 2015 r. Stadion Narodowy po raz ostatni będzie świadkiem finiszu uczestników 37. PZU Maratonu Warszawskiego.

W przyszłym roku meta najstarszego polskiego maratonu wróci na ulice miasta. Spora część polskich biegaczy ma już na koncie finisz na Stadionie Narodowym. Właśnie tam kończy się od roku 2012 PZU Maraton Warszawski. To była pierwsza biegowa impreza w naszym kraju, która wykorzystała Stadion w ten sposób. Tegoroczna, 37. edycja maratonu, będzie jednak ostatnią, która zakończy się na tym obiekcie. Edycja numer 38, która została zaplanowana na 25 września 2016, będzie kończyć się poza stadionem. Wszyscy, którzy marzą o tym, by zostać bohaterem Narodowego, będą mieli na to ostatnią szansę już za 7 tygodni.

– Finisz na stadionie jest dużym przeżyciem i ten fakt jest bezsporny. Podjęliśmy jednak decyzję o tym, że tegoroczny maraton będzie ostatnim z metą na Narodowym – mówi Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. – Stało się tak z kilku powodów. Po pierwsze, coraz trudniej jest nam pogodzić ogrom imprezy z ograniczeniami, jakie narzuca obiekt. Mówiąc wprost, przestajemy się na nim mieścić i coraz trudniej nam łączyć szereg wydarzeń, w jakie obfituje weekend 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Po drugie, z uwagi na dużą liczbę imprez odbywających się na stadionie coraz większym problemem jest godzenie interesów Maratonu Warszawskiego z interesami innych użytkowników obiektu, co niestety może przełożyć się na jakość imprezy. Dlatego w tym roku chcemy dać biegaczom ostatnią możliwość wbiegnięcia na Narodowy i ukończenia maratonu na płycie. Za rok zaproponujemy metę w innej lokalizacji: równie efektownej i godnej naszej imprezy. Spośród trzech poprzednich edycji PZU Maratonu Warszawskiego kończących się na Stadionie Narodowym największą okazała się ta z roku 2013. Ukończyło ją 8506 osób, co stanowi niepobity do dziś, rekord uczestników jakiegokolwiek polskiego maratonu.

Czy tegoroczna, ostatnia kończąca się na Narodowym edycja, ma szansę pobić ten wynik?
– Poprawienie rekordu frekwencji będzie raczej niemożliwe z przyczyn technicznych. Z uwagi na kwestie organizacyjne w tym roku wprowadziliśmy limit 8000 uczestników. Wynika to z konkretnego przebiegu trasy, która miejscami jest za wąska, by móc pomieścić więcej osób. Zawsze bowiem najważniejszą sprawą jest dla nas komfort uczestników. Gdzie będzie się kończył 38. PZU Maraton Warszawski za rok? Mamy już konkretny plan imprezy i jej trasę na kolejne lata.

Maraton Dwóch Brzegów, jakim jest tegoroczna edycja, pokazuje, że można trasę maratonu poprowadzić naprawdę efektownie. Kiedy za rok będzie już czynna Trasa Łazienkowska i Most Grota-Roweckiego, będziemy mogli poprowadzić maraton z prawdziwym rozmachem. Tegoroczne pożegnanie z Narodowym jest elementem rozwoju imprezy i kolejnym krokiem w budowaniu jej wielkości. Najstarszy polski maraton nie może się zadowalać stanem obecnym, musi szukać ciągłych dróg rozwoju. Dlatego właśnie za rok jego meta będzie już usytuowana w innym miejscu. Ten finisz nie rozczaruje nikogo – wyjaśnia Marek Tronina.

37. PZU Maraton Warszawski startuje 27 września o godz. 9:00. Zawodnicy pokonają trasę wiodącą m.in. przez Saską Kępę, Gocław, Most Świętokrzyski, Powiśle, Łazienki Królewskie, Żoliborz, Bielany, Cytadelę, Nowe Miasto, Most Gdański i Pragę Północ. Pierwszy zawodnik spodziewany jest na Stadionie Narodowym ok. godz. 11:10. Oprócz biegu na dystansie 42,195 km w programie imprezy znajdują się m.in. trzyosobowa sztafeta maratońska startująca razem z biegiem głównym, Bieg na 5 km (niedziela, 9:30), biegi dla dzieci rozgrywane na stadionie przez całą sobotę oraz partnerski Bieg Wegański w pobliskim Parku Skaryszewskim.

Nowa inicjatywa Fundacji „Maraton Warszawski”

 

Przed 37. PZU Maratonem Warszawskim wystartował program, którego celem jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenie pracodawców do stwarzania swoim pracownikom jak najlepszych warunków do rozwijania sportowych zainteresowań. Uczestnicy programu gromadzić będą przebiegnięte kilometry i… radość ze współzawodnictwa.

Program kierowany jest do wszystkich typów przedsiębiorstw – bez względu na branżę czy liczbę zatrudnionych. – Aby było sprawiedliwie, firmy dzielić będziemy na małe, średnie i duże, zależnie od liczby pracowników – zaznacza Magda Skrocka-Kołodziejska, Zastępca Dyrektora Fundacji „Maraton Warszawski”.

Tegoroczna edycja programu zostanie rozegrana podczas wrześniowego 37. PZU Maratonu Warszawskiego oraz biegów towarzyszących, jak sztafeta maratońska, Bieg na Piątkę czy biegi dziecięce Młodzi Bohaterowie Narodowego, w których będą mogły wziąć udział pociechy pracowników. – Chcemy w ten sposób zachęcić firmy do dbania o zdrowie i kondycję nie tylko załogi, ale także ich rodzin – dodaje Skrocka-Kołodziejska.

Firmy będą rywalizować o biegowe GEPARDY w trzech klasyfikacjach:

– Najbardziej Rozbiegana Firma – podstawą będzie liczba przebiegniętych kilometrów

– Najszybsza Firma – tu liczyć się będą wyniki sportowe

– Firma Przyjazna Bieganiu 2015 – nagrodzeni zostaną pracodawcy, którzy stwarzają swoim pracownikom najlepsze warunki do rozwijania sportowych pasji, jak dofinansowanie startów w zawodach, objęcie specjalnym programem medycznym czy zakup strojów.

GEPARDY pomyślane zostały jako nagrody coroczne. W 2016 roku Program ma przyjąć swój docelowy charakter obejmując cały sezon biegowy. Rywalizować będzie można podczas wszystkich imprez organizowanych przez Fundację – od marcowego PZU Półmaratonu Warszawskiego, przez maraton sztafet Ekiden i biegi wchodzące w skład cyklu „Puchar Maratonu Warszawskiego”, po wrześniowy PZU Maraton Warszawski.

Rejestracji firm można dokonywać pod adresem www.pzumaratonwarszawski.com/fpb.

Jeszcze tylko przez tydzień można skorzystać z niższej opłaty startowej na 37. PZU Maraton Warszawski. Maratoński weekend będzie wyjątkowy, dlatego nie może Was tam zabraknąć

 

Jest wiele powodów, dla których warto wziąć udział w tym biegu.

Dla uczestników 37. PZU Maratonu Warszawskiego przygotowano liczne niespodzianki.
Na każdego biegacza na mecie będzie czekała unikalna, niebieska peleryna na polarowej podpince: prezent, którego nie było jeszcze w żadnym polskim biegu. Finiszerzy dostaną także charakterystyczny medal w kolorze złotym. A już dziś uczestnicy mogą zamówić personalizowane opaski z napisami motywacyjnymi

 

Trasa maratonu prowadzi przez sześć dzielnic i dwa mosty. Będzie to świetna okazja, żeby zwiedzić biegowo najciekawsze miejsca stolicy: od Saskiej Kępy po Żoliborz i Pragę.

W tym roku uczestnicy maratonu po raz ostatni będą finiszowali na Stadionie Narodowym. Niesamowite emocje związane z tym miejscem poczują nie tylko maratończycy, ale także uczestnicy Sztafet Maratońskich, Biegu na Piątkę oraz dzieci uczestniczące w biegach Młodzi Bohaterowie Narodowego.

 

W ramach maratońskiego weekendu odbędzie się także wiele imprez towarzyszących: partnerski Bieg Wegański, Run BlogFest oraz bezpłatne seminaria poświęcone bieganiu. Organizatorzy przygotowali atrakcje nie tylko dla maratończyków, przez dwa dni Stadion Narodowy będzie tętnił życiem. Liczne atrakcje dla rodzin, Targi EXPO czy warsztaty będą ciekawe także dla osób, które maratonu nie biegną. Dla osób, które wolą krótsze dystanse ciekawą opcją jest bieg na 5 km oraz trzyosobowa sztafeta.

 

Przypominamy wysokość opłat startowych:

  • Do 31 sierpnia opłata startowa wynosi 100 zł (z pamiątkową koszulką bawełnianą) albo 130 zł (z koszulką techniczną adidas).
  • Do 13 września – 150 zł (z pamiątkową koszulką bawełnianą) albo 180 zł (z koszulką techniczną adidas).
  • Po 13 września – 200 zł (z pamiątkową koszulką bawełnianą) albo 230 zł (z koszulką techniczną adidas).

Limit miejsc na maraton wynosi 8000 osób. Zgłoszenia online zostaną zawieszone 20 września 2015 roku, po tym terminie zgłoszenia będą możliwe wyłącznie w Biurze Zawodów 37. PZU Maratonu Warszawskiego w dniach 25-26 września 2015 (pula 200 numerów startowych), o ile wcześniej nie wyczerpie się limit miejsc startowych.

 

Bądźcie z nami w ten wyjątkowy weekend!

 

Zapisy: www.rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/

Więcej informacji: www.pzumaratonwarszawski.com

Znamy już program 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Znajdą się w nim zarówno absolutne nowości – sztafeta maratońska, jak i zeszłoroczne hity – Młodzi Bohaterowie Narodowego. To będzie wyjątkowe podsumowanie biegowego sezonu. Oto szczegółowy plan na weekend 25-27 września.

Sztafeta maratońska
Zupełną nowością jest sztafeta maratońska przeprowadzona w nowatorskiej formule, sprawdzonej w największych maratonach świata. 27 września taki bieg odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Trzyosobowa sztafeta wystartuje i pokona całą trasę razem z uczestnikami Maratonu. To wspaniała możliwość dla osób, które dopiero oswajają się z myślą o przebiegnięciu królewskiego dystansu. W ten sposób można zamknąć sezon biegowy z przyjaciółmi, rodziną czy kolegami z firmy.

Młodzi Bohaterowie Narodowego: biegi dziecięce
Fundacja „Maraton Warszawski” stawia na dzieci. Edukacja młodych sportowców i zachęcanie dzieciaków do aktywności fizycznej to jedne z jej najważniejszych długofalowych celów. Biegi dziecięce „Młodzi Bohaterowie Narodowego” w zeszłym roku cieszyły się tak dużą popularnością, że w tym sezonie postanowiono rozszerzyć ich formułę. Dzieciom poświęcona jest cała sobota! Do zabawy zaproszone są nawet maluchy z rocznika 2014! Dodano także kategorię dla juniorów. W ramach dziecięcej soboty odbędzie się także wielobój i mnóstwo dodatkowych atrakcji. Zapisy na biegi ruszają 10.07.2015 r.

III Bieg Wegański 5K
Dla wszystkich, którzy chcieliby pobiec krótszy dystans jest także propozycja na sobotę. 26 września odbędzie się impreza partnerska: III Bieg Wegański na dystansie 5 km. Organizatorem jest: Run Vegan! Przy okazji biegu zaplanowane są wykłady i warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania. Organizatorzy serdecznie zapraszają nie tylko wegan!

Seminaria Miesięcznika Bieganie
Kilkanaście modułów tematycznych. Wykłady i warsztaty biegowe. Kilkunastu ekspertów z dziedziny fizjologii, żywienia, psychologii sportu, medycyny i zagadnień treningowych. Tak będą wyglądały na Seminaria Magazynu BIEGANIE. W związku z dużym zainteresowaniem w tym roku formuła seminariów zostanie rozbudowana. Spotkania są otwarte i bezpłatne.

Bądźcie z nami w ten wyjątkowy weekend!

Sześć dzielnic, dwa mosty i dwa brzegi Wisły połączone jedną, wyjątkową trasą.
Jest świeżo i malowniczo. To pierwszy bieg, który naprawdę łączy prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę . Poznajcie trasę 37. PZU Maratonu Warszawskiego.

Nowa trasa 37. PZU Maratonu Warszawskiego pokazuje to, co w stolicy najciekawsze. Zobaczymy między innymi Pragę Północ i Saską Kępę rzadko goszczące biegaczy. Zawodnicy przebiegną również przez bramy Cytadeli, która na co dzień jest zamkniętym terenem wojskowym. Trasa prowadzi także przez miejsca znane z poprzednich edycji imprezy tj. Łazienki Królewskie czy legendarny tunel. Trasa Maratonu 2015 jest także bardzo „zielona”. Biegacze miną po drodze sześć warszawskich parków: Skaryszewski, Nad Balatonem, Agrykolę, Łazienki Królewskie, Kępę Potocką i Park Praski. Takiej trasy jeszcze nie było!
– To czy trasa maratonu jest szybka, wolna, trudna czy łatwa jest dla większości biegaczy sprawą drugorzędną. Maraton to maraton: zawsze jest wyzwaniem związanym z przebiegnięciem konkretnego dystansu – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
W tym przypadku wszyscy maratończycy na pewno docenią to, że będą mogli przebiec przez miejsca, którymi nigdy jeszcze nie prowadził żaden warszawski bieg.

Fundacja „Maraton Warszawski” od lat wyznacza nowe standardy dotyczące przebiegu tras stołecznych biegów. W czasie poprzednich edycji Maratonu uczestnicy po raz pierwszy startowali z Mostu Poniatowskiego czy przebiegali przez takie miejsca jak ulica Marszałkowska, Łazienki Królewskie, Rezerwat Przyrody Las Natoliński, Ursynów czy ulica Puławska. Tegoroczna trasa wyznacza nowe standardy. To pierwszy bieg, który w tak spektakularny sposób, łączy dwie części Warszawy.

Takiego biegu w Warszawie jeszcze nie było. Sprawdźcie sami.

Start
Ruszamy spod Stadionu Narodowego w stronę Pragi. Wbiegając w Aleję Zieleniecką, kierujemy się w stronę Saskiej Kępy. Biegniemy przez jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. Trasa prowadzi ulicami Francuską, Zwycięzców, Saską i Egipską.

4 kilometr: Gocław
Na osiedle wbiegamy ulicą Bora-Komorowskiego. Łagodnym łukiem okrążamy Gocław. W okolicy 8 kilometra zaczyna się Wał Miedzeszyński. Długa prosta prowadzi aż do Mostu Świętokrzyskiego. Na 12 kilometrze mijamy Stadion Narodowy, skręcamy w lewo i przebiegamy przez most.

13 kilometr: Powiśle
Z Mostu Świętokrzyskiego skręcamy w lewo, w ulicę Dobrą. Po pokonaniu kilku kilometrów w cieniu drzew docieramy do Alei Tomasza Hopfera, która dzięki staraniom Fundacji „Maraton Warszawski” od 2012 roku nosi imię tego wybitnego promotora biegania. Potem jeszcze kilometr przez Łazienki Królewskie. Na 19 kilometrze wbiegamy na Wisłostradę.

Półmetek: Most Poniatowskiego
Długi, prosty odcinek poprowadzi nas wzdłuż Wisły aż do 29 kilometra. Po drodze zanurzymy się w mroku tunelu, będziemy podziwiać Skarpę Wiślaną i Park Fontann. Po drugiej stronie Wisły będzie nam nieprzerwanie towarzyszyła panorama Pragi. Potem zobaczymy potężną bryłę Cytadeli i od 27 kilometra rozpoczniemy pięciokilometrową rundę wokół Kępy Potockiej.

32 kilometr: Cytadela
Gdy do mety zostanie nam mniej niż dziesięć kilometrów rozpoczniemy najciekawszą część trasy. Najpierw Cytadela, którą uczestnicy Maratonu Warszawskiego będą pokonywać po raz pierwszy w historii. Potem Nowe Miasto. Po kolejnym kilometrze wbiegniemy na Most Gdański by wrócić na prawy brzeg Wisły.

36 kilometr: Praga
Podróż przez jedną z najbardziej tajemniczych warszawskich dzielnic rozpoczynamy od zbiegu z Mostu Gdańskiego na ulicę Starzyńskiego. Ulicami 11 Listopada i Ratuszową docieramy do 39 kilometra. Zbiegamy między Ogrodem Zoologicznym a Parkiem Praskim aż nad Wisłę. Zostało nam już tylko dwa i pół kilometra. Jeszcze tylko Port Praski, znajomy widok Mostu Świętokrzyskiego i już wita nas bryła Stadionu Narodowego.

Bądźcie z nami 27 września w Warszawie.

 

 
Kalendarium imprez